Kudowa Zdrój Uzdrowisko Polonia

źródło: www.kudowa.com.pl

Kudowa Zdrój to pierwsze w Niemczech, oficjalnie uznane uzdrowisko kardiologiczne  (1870 r.). Znajduje się ono w Kotlinie Kłodzkiej i jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Do dzisiejszych czasów zachowało się wiele budynków z tego złotego, dla uzdrowiska, czasu.

Dzisiaj to dosyć uniwersalne uzdrowisko. Wspiera się tu leczenie wielu schorzeń, wykorzystuje się przeróżne formy leczenia – masaże, gimnastykę, kąpiele, fizykoterapię. W przerwach, między zabiegami, warto wybrać się do Parku Zdrojowego. Spotkamy tu wiele egzotycznych odmian roślin a także staw z fontanną. W parku znajduje się również Pijalnia Wód z dwoma źródłami: Marchlewski oraz Śniadecki. Budynek pijalni zdobią freski pozwalające widzieć Dolny Śląsk z początku XX wieku. Oprócz tego, w Parku Zdrojowym znajduje się podświetlana po zmierzchu fontanna, muszla koncertowa a także stara, o żeliwnej konstrukcji, hala spacerowa, do której w latach 70. XX stulecia dobudowano scenę i tak powstał Teatr Pod Blachą.

Ale Kudowa Zdrój to nie jedynie uzdrowisko. To świetna baza do wędrówek po Parku Narodowym Gór Stołowych. Można wybrać się na Szczeliniec Wielki (919 metrów) lub zwiedzić Błędne Skały. To swoisty górski labirynt utworzony przez formacje skalne. Warto również skorzystać z propozycji parku wodnego w Kudowie, który poza wodnymi atrakcjami oferuje również saunę, siłownię czy kręgielnię. Jeśli jest się już w Kudowie Zdroju, warto także udać się do Czermnej (dzielnica Kudowy). Znajduje się tu rzadka atrakcja – jedyna w naszym kraju i tylko jedna z trzech w całej Europie – Kaplica Czaszek. To niewielka kaplica, której ściany wyłożone są kośćmi i czaszkami ludzkimi. Również w Czermnej znajduje się Szlak Ginących Zawodów. To gospodarstwo w którym poznamy ginące już zawody – kowal, garncarz, tkacz. Piecze się tutaj także, chleb (według dawnych receptur), którego można spróbować. Jadąc dalej z Czermnej trafimy do Pstrążnej. Znajduje się tu Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – czyli skansen. W jego skład wchodzą drewniane zabudowania przeniesione z całej Kotliny Kłodzkiej. Ciekawostką jest to, że wszystkie eksponaty (z XVIII do początków XX w.) są opisane, tak aby można było poznać ich funkcję (więcej o atrakcjach miasta: http://www.kudowa.com.pl/atrakcje/0/kudowa) .

W sąsiedztwie Kudowy Zdroju warto zwiedzić Sanktuarium Maryjne w Wambierzycach – Śląską Jerozolimę, ruchomą szopkę – również w Wambierzycach, czy Kłodzko i Twierdzę Kłodzko.

Kudowę Zdrój warto odwiedzić, nie tylko aby podleczyć się – Kudowa Zdrój to znakomite miejsce na wczasy w górach!

Polecamy: noclegi w okolicy parku

Kudowa Zdrój noclegi - uzdrowisko położone na południowy zachód od Parku Narodowego Gór Stołowych.

 

Duszniki Zdrój noclegi - uzdrowisko leży na południe od Parku Narodowego Gór Stołowych. Poza uzdrowiskiem to ośrodek narciarski - Duszniki Zdrój Zieleniec

 

Polanica Zdrój noclegi - Polanica oferuje noclegi w pobliżu Parku Narodowego Gór Stołowych.